Aktualności

Trzy medale na Mistrzostwach Polski

Jupiter Pilzno

Zespół Mażoretkowy Jupiter, działający przy Domu Kultury w Pilźnie wziął udział w XXIV Mistrzostwach Polski Mażoretek, które odbyły się w Kędzierzynie-Koźlu. Dziewczęta powróciły do Pilzna z następującymi wynikami:

brązowy medal i tytuł II wicemistrza Polski scena baton kadetki

brązowy medal i tytuł II wicemistrza Polski defilada baton senior

brązowy medal i tytuł II wicemistrza Polski flaga formacja senior

4. miejsce solo baton junior starsze - Justyna Gębara

4. miejsce solo baton seniorki starsze - Alicja Nowak

4. miejsce scena baton senior

5. miejsce Mini formacja baton senior

5. miejsce Mini formacja flaga senior

6. miejsce Mini Mix seniorki

7. miejsce solo baton seniorki młodsze - Martyna Poznańska

8. miejsce duo baton senior.

Czytaj więcej: Facebook Domu Kultury

Droga pokoju wiedzie przez Pilzno

Laura Morelli

Bellissimo! - Laura Morelli była zachwycona naszym Pilznem. 62-letnia wczoraj dotarła na rowerze do Zwiernika, gdzie została przyjęta przez Agnieszkę Gruszkę wraz z rodziną z niesamowitą serdecznością i gościnnością. Włoszka mogła poczuć się jak u siebie w domu. Burmistrz Pilzna Ewa Gołębiowska oraz radny i sołtys Zwiernika Marcin Potempa przekazali Laurze upominek w postaci obrazu naszej lokalnej artystki Anny Ochotnickiej z pilźnieńskim motywem.

Był też na krótkie zwiedzanie Pilzna i spotkanie ze Switłaną, która w wyniku wojny przeprowadziły się do Pilzna z Ukrainy. Panie wkrótce spotkają się ponownie, tym razem we Lwowie, dokąd wiedzie droga do pokoju Laury. Miłym akcentem była także wizyta u ojca dr. Piotra Spillera. Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia zaprosił wszystkich na herbatę, pyszne ciasto i miłą rozmowę.

Włoszka wyruszyła w trasę z Mediolanu do Ukrainy, aby nieść przesłanie pokoju. W międzyczasie poznała wielu ludzi, którzy ją wspierają i kibicują.

- Jestem zaszczycona, że Pilzno znalazło się na trasie drogi do pokoju. Laura jest wspaniałą, otwartą osobą. Mam nadzieję, że jeszcze nas odwiedzi. Dziękuję również pani Agnieszce oraz całej rodzinie za prawdziwą, polską gościnność - mówi burmistrz Ewa Gołębiowska.

W muzeum głośno i z przytupem

Muzeum Regionalne w Pilźnie

W Muzeum Regionalnym w Pilźnie jest głośno i z przytupem! Podczas Nocy Muzeów została otwarta najnowsza wystawa czasowa pt. „Głośno i z przytupem. Dawne instrumenty ludowe w kontekście życia wsi na ziemi pilźnieńskiej”. Wydarzenie okrasiły tradycyjne przysmaki kulinarne oraz koncert Kapeli Ludowej Pilźnianie.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy!

Fot. Krzysztof Kosowski

25-lecie Sokołów

Sokół Dobrków

W sobotę, 27 maja odbędzie się uroczystość 25-lecia Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" im. św. Jana Pawła II w Dobrkowie. Wydarzeniu będzie towarzyszyć m. in. sesja historyczno-wspomnieniowa oraz prezentacja działalność PTG "Sokół" w Dobrkowie.

Szczegóły na plakacie.

Zdjęcia

Rzemieślnicza szkoła zaprasza

Bieg ku wolności

Rzemieślnicza Branżowa Szkoła I Stopnia w Pilźnie im. bł. Karoliny Kózkówny, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Pilźnie oraz Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Aktywności i Przedsiębiorczości – Zaklinacze Bierności zapraszają do udziału w II Biegu Ku Wolności. Wydarzenie odbędzie się 17 czerwca.

Start o godz. 11 przy Szkole Podstawowej w Pilźnie (ul. Niepodległości 1A). Biegacze pokonają dystans 6 kilometrów, metę przewidziano na pilźnieńskim rynku. Bieg odbędzie się w 36. rocznicę beatyfikacji bł. Karoliny Kózkówny.

Natomiast do 9 czerwca przyjmowane są zgłoszenia do udziału w VIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Z błogosławioną Karoliną zaśpiewajmy”. Finał odbędzie się 16 czerwca.

Wydarzenie organizuje Rzemieślnicza Branżowa Szkoła I Stopnia im. bł. Karoliny Kózkówny w Pilźnie w partnerstwie z Wydziałem Katechetycznym Diecezji Tarnowskiej. Wydarzeniu patronuje Gmina Pilzno. Dodatkowe informacje pod nr tel. 14 672 21 41 lub 14 690 18 14.

Zdjęcia

Prawie 6 mln zł dotacji na 3 hale

Program Olimpia Pilzno

Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło wyniki pierwszego naboru do programu budowy przyszkolnych hal "Olimpia". Pracownicy Urzędu Miejskiego w Pilźnie przygotowali i złożyli 3 wnioski na budowę nowych boisk wielofunkcyjnych wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji przy szkołach w: Lipinach, Łękach Górnych i Zwierniku. Wszystkie wnioski zostały pozytywnie zaopiniowane. Tym samym nasz samorząd otrzyma prawie 6 mln zł dofinansowania na stworzenie nowych obiektów sportowych. Tylko do kilku (na 360 pozytywnie zaopiniowanych wniosków) samorządów w kraju trafi większe wsparcie finansowe.

- Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do pozyskania dofinansowania, a w szczególności pracownikom Urzędu Miejskiego za trud włożony w opracowanie wniosków i stuprocentową skuteczność - mówi burmistrz Pilzna Ewa Gołębiowska.

Celem "Olimpii", czyli programu budowy przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich jest poprawa dostępu do nowoczesnej przyszkolnej infrastruktury sportowej, co jednocześnie umożliwi sportowy rozwój młodzieży oraz aktywność fizyczną osób z pozostałych grup społecznych.

Dotacja na dofinansowanie realizacji zadania związanego z budową obiektu sportowego w ramach programu może wynieść nie więcej niż 70% wydatków związanych z realizacją zadania.

Budynek do remontu

Bujnowskiego Pilzno

Firma Euro-Bud Godzisz Spółka Jawna z Dębicy złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu na modernizację budynku komunalnego przy ul. Bujnowskiego w Pilźnie. Oferta opiewa na kwotę ok. 85 tys. zł. W przyszłości, po przeniesieniu stacji pogotowia ratunkowego ze Strzegocic do budynku przy Bujnowskiego, obiekt służący także policji, ma stanowić swoiste centrum bezpieczeństwa.

Umowa na kanalizację

Kanalizacja w Pilźnie

Podpisano umowę z firmą Hydrobud z Pilzna na rozbudowę sieci kanalizacyjnej. Przedmiot zamówienia był podzielony na dwie części i obejmował budowę sieci wraz z przyłączami, przepompowniami ścieków instalacją zewnętrzną zasilającą przepompownie ścieków, oświetleniem terenu, zjazdami i drogami dojazdowymi do pompowni ścieków, placami manewrowymi i niezbędną infrastrukturą w rejonie ulicy Lwowskiej oraz ulic Legionów, Paderewskiego i Kraszewskiego.

Oferty złożone przez Hydrobud opiewały na kwoty ponad 713 tys. zł w przypadku części I oraz ok. 2,2 mln zł dla II części zamówienia.

Historyczny sukces

PSP Słotowa

Historyczny sukces uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Słotowej! Wychowankowie Małgorzaty Łętek oraz śp. Dawida Łętka zajęli III miejsce w województwie w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w piłce siatkowej.

Drużyna wystąpiła w składzie: Olivier Łętek, Dominik Dubas, Tomasz Nowak, Szymon Tomasz Papiernik, Adam Papiernik, Piotr Soprych, Adrian Jałowiec, Wiktor Papiernik.

Głośno i z przytupem w muzeum

głośno i z przytupem

Będzie głośno i z przytupem podczas Nocy Muzeów w Muzeum Regionalnym w Pilźnie. W tym roku nie tylko pasjonaci historii regionalnej, ale także miłośnicy muzyki tradycyjnej i lokalnego folkloru znajdą coś dla siebie. W muzealne  święto zostanie otwarta najnowsza wystawa czasowa pt. „Głośno i z przytupem. Dawne instrumenty ludowe w kontekście życia wsi na ziemi pilźnieńskiej”. Wernisaż wystawy odbędzie się 20 maja o godz. 17. Zapraszamy!

Na zwiedzających w tę noc czekają drobne upominki tradycyjne przysmaki kuchni regionalnej, a także loteria fantowa dla najmłodszych zwiedzających.

W programie:

16. 30 – pierwsza część koncertu Kapeli Ludowej „Pilźnianie”

17:00 – wernisaż wystawy „Głośno i z przytupem …. „

17:40 – druga część koncertu Kapeli Ludowej „Pilźnianie”

W trakcie koncertowania kapeli, także będzie można zwiedzać muzealne ekspozycje stałe i czasowe. Muzeum będzie w ten wieczór otwarte do północy.

Instrumenty muzyczne stanowią szczególną grupę wśród przejawów kultury ludowej. Wyjątkowa ich pozycja wynika z faktu, iż będąc wytworem ludowego rękodzieła, służą kulturze duchowej – muzyce. To właśnie one będą głównym bohaterem najnowszej ekspozycji czasowej muzeum pilźnieńskiego – instrumenty jako świadectwo tradycji, obyczajowości, obrzędowości i duchowości mieszkańców ziemi pilźnieńskiej. Gatunki instrumentów typowe dla tej części Rzeszowszczyzny – skrzypce, basy, liry korbowe, jargotki, bębny, cymbały, czy harmonie, muzykowanie w ramach kapeli, a wszystko to ukazane w kontekście dawnej codzienności mieszkańców wsi, świąt kalendarzowych i obrzędów - tych aspektów życia, w których muzyka i śpiew były nieodłącznym towarzyszem.

Zdjęcia